WPIS ATENY

Stereotyp… Co to właściwie jest? Nowoczesny człowiek nie ulega przecież stereotypom, jest otwarty i gotowy do dialogu. Czyli może to jakiś przeżytek? Jakieś przekonanie rodem ze średniowiecza?Każdy z nas im ulega, nawet Ci, którzy z nimi walczą. 

Przykłady? Proszę bardzo:

Docenienie kobiety, bo „zaczęła od zera po 40-tce” (czyli, że po 40-tce to dziwne? A jak 20-latek zaczyna od zera, to normalne? Bo jest silny i zdrowy i mu się chce? A ona taka słaba i chora, stara, wręcz niedołężna?)

Podziwianie innej „bo chociaż kobieta, to zna się na komputerach” (czyli jako kobieta powinna być głupsza? Czy tylko komputer powinien ją przerażać? Garnek już nie?)

I odwrotnie: chwalenie mężczyzny, że „mimo, że facet, to bawi się z dziećmi albo coś ugotuje” (bo jako „prawdziwy facet” powinien dzieci ignorować a w kuchni wstawić sobie wodę na herbatę?)

To są przykłady dla nowoczesnych ludzi. Inni potrafią powiedzieć „Wiem wszystko, co chcę wiedzieć na ten temat”, „Nie używajmy terminu homoseksualna rodzina, bo takich nie ma”, albo nawet „Nie można wprowadzić procedur wspierania ofiar gwałtów, bo to się wiąże z wprowadzeniem do naszego porządku prawnego pojęcia płci społeczno-kulturowej”.

Nie chcemy z nikim ani z niczym walczyć. Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Ale ponieważ, jak powiedział Nelson Mandela, „Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmienić świat”, chcemy uczyć się różnić pięknie 🙂

Chcemy aby osoby, które czują się dyskryminowane – w jakikolwiek sposób, z jakiegokolwiek powodu – znalazły u nas swoje miejsce, poczuły się bezpiecznie, nauczyły się jak nie pozwalać się dyskryminować. Chcemy wspierać dialog i zrozumienie, otwierać umysły i serca.

Zaczynamy! Już po Nowym Roku warsztaty Alexa Barszczewskiego dla mam! Spędzają cały dzień w domu, z małym człowiekiem, który mimo, że cudowny, potrafi naprawdę zmęczyć. Koleżanki nie zapraszają już na wypady na miasto, mąż zajęty utrzymaniem rodziny, potencjalny pracodawca nie ma zamiaru ich zatrudnić, bo boi się zwolnień lekarskich. Jak w tym wszystkim nie zwariować? Jak skutecznie pokazać swoją wartość? Jak nawiązać trwałe i efektywne relacje? Jak się skutecznie komunikować? I wiele innych tematów, o które poproszą uczestniczki.

Fundacja Edukacyjna Rozmaici

www.rozmaici.org

Joanna Poziemska – właścicielka Europejskiego Centrum Doradczego Consilis (www.consilis.pl). Propagatorka coworkingu w Bydgoszczy.

Przewiń na górę